09027700907

خانه » زنجیره ی بلاک » بیتکوین چیست؟

بیتکوین چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

 

بیتکوین یک ارزرمزشده[۱] و یک سیستم پرداخت دیجیتال است که توسط یک برنامه نویس ناشناس یا یک گروه از برنامه نویس‌های ناشناس تحت نام ساتوشی ناکوموتو[۲] به صورت نرم افزار متن باز[۳] در سال ۲۰۰۹ م منتشر شد.

 

بیتکوین همانند سایر پول‌های رایج دارای واحد ارزی بوده و برای نگهداشتن آن نیاز به یک کیف پول الکترونیک می‌باشد. تفاوت بیت کویین با سایر ارزها در نحوه تولید آن است که می‌توان آن را با ضرب سکه از فلزات ارزشمند مقایسه کرد، زیرا همانند این فلزات ابتدا باید از معدن استخراج شده و سپس استفاده گردد. استخراج بیتکوین نیز دستکمی از استخراج فلزات ارزشمند از معادن ندارد.

استخراج بیتکوین

روش تولید بیتکوین «استخراج (Mining) » است، این کلمه بر گرفته از معنی استخرج ‌کانی‌های ارزشمند از معادن است. استخراج کننده‌ها با نگهداشتن سابقه‌ی‌ (Record) تراکنش‌ها و اعتبار سنجی و جمع آوری تراکنش‌های جدید در یک بلوک  جدید، این بلوک‎ها را پیدا کرده و می‌توانند بیتکوین جدید تولید و همچنین هزینه‌ای بابت هر تراکنش دریافت کنند. در مورد بلوک‌ها و تراکنش‌های بیتکوین در مطالب بعدی توضیح می‌دهیم.

 

Bitcoin-Mining-696x449e

استخراج بیتکوین

کیف پول بیتکوین

کیف پول بیتکوین نرم‌افزاری است که اطلاعات لازم برای تراکنش‌های بیتکوین را ذخیره می‌کند، می‌توان گفت کیف پول بیتکوین محلی برای نگهداشتن یا ذخیره کردن بیتکوین است. از آنجایی که بیتکوین از دفتر معین تراکنش‌های زنجیره‌ی بلاک جدا ناشدنی است (زنجیره‌ی بلاک در ادامه توضیح داده خواهد شد)، می‌توان گفت کیف پول بیتکوین چیزی است که گواهی‌نامه‌های دیجیتال مربوط به داشتن بیتکوین را ذخیره می‌کند، و به فرد اجازه‌ی دسترسی و خرج کردن آن‌ها را می‌دهد. بیتکوین از کلید رمزنگاری عمومی استفاده می‌کند، که در این روش دو کلید رمزنگاری عمومی و خصوصی وجود دارد. در حالت پایه یک کیف پول بیتکوین حاوی این کلیدها است.

bitcoin

کیف پول بیتکوین

 

زنجیره ی بلاک

بیتکوین همراه خود تکنولوژی را به نام زنجیره‌ی بلاک (Blockchain) معرفی کرد، بیتکوین از آن به عنوان یک دفتر معین عمومی استفاده می‌کند تا تمام تراکنش‌های بیتکوین در آن ثبت کردند. در واقع راه حل نو آورانه‌ای است که بدون وجود یک سیستم مرکزی «اعتماد (Trust)» را بوجود می آورد. با استفاده از این تکنولوژی ارز‌های رمز شده‌ی دیگری نیز ایجاد گردیده است.

blockchain_news

زنجیره ی بلاک

همانطور که در بالا اشاره شد بیتکوین از تکنولوژی زنجیزه‌ی بلاک استفاده می‌کند. توصیفی که در این‌جا در مورد زنجیره‌ی بلاک آمده است برگرفته از منبع [۳] می‌باشد. زنجیره‌ی بلاک یک دفتر معین عمومی (Public Ledger) را فراهم می‌کند که شامل تراکنش‌های مرتب و همراه با مهر زمان (Timestamped) است. این سیستم در مقابل «دوبار پرداخت» یک مبلغ و «تصحیح تراکنش‌های» گذشته از کیف پول محافظت می‌کند.

 

واحدهای بیتکوین

واحدهای سیستم حساب بیتکوین (یا واحد پولی بیتکوین) همان بیتکوین است و سنبل آن که از سال ۲۰۱۴ باب شد BTC، XBT و  download است. مقادیر کم بیتکوین از واحد جایگزین mBTC یا (millibitcoin)،  µBTC یا (microbitcoin) (که بعضی اوقات bit اطلاق می‌شود) و ساتوشی (Satoshi) استفاده می‌کنند. سازنده‌ی بیتکوین قرارداد کرده است که ساتوشی که معال ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱   بیتکوین است کوچکترین مقدار بیتکوین باشد. mBTC برابر با ۰٫۰۰۱ بیتکوین و µBTC معادل ۰٫۰۰۰۰۰۱ بیتکوین است.

 

 


[۱] Cryptocurrency

[۲] Satoshi Nakamoto

[۳] Open Source

 

اشتراک گذاری مطلب: